opublikowano: 06-08-2012

Historia Klubu STK GKS Kobierzyce

Klub powstał jesienią 1946 r. Początkowo była to tylko drużyna piłki nożnej seniorów, występując przez kilka lat w rozgrywkach prowadzonych przez Powiatowe Zrzeszenie LZS Wrocław. Z początkiem lat 50-tych powstała w Kobierzycach druga drużyna piłkarska założona przez liczną grupę pracowników kolei pod nazwą „Kolejarz Kobierzyce”. Obie drużyny przez dwa lata występowały w jednej grupie rozgrywkowej.

Pod koniec lat 50-tych po połączeniu powstał jeden klub który występował pod nazwą Ludowy Zespół Sportowy w Kobierzycach. Przez następne kilkanaście lat Klub, jak na warunki wiejskie mocno się rozwijał. Powstawało w jego strukturach wiele sekcji takich jak: sekcja bokserska z wieloma sukcesami, między innymi - mistrzami Dolnego Śląska (bracia Olender, Musiał, Pietrągowski oraz inni), była także sekcja motorowa, lekkoatletyczna, siatkarska, oraz na przełomie lat 60-tych i 70-tych sekcja tenisa stołowego, która występowała w Lidze Okręgowej tenisa stołowego.

Okres w latach 1960-1980 to duża aktywność sportowa członków klubu i mieszkańców wsi, wspieranych przez zakłady pracy takie jak: Stacja Hodowli Roślin, Bank Spółdzielczy, Państwowy Ośrodek Maszynowy, Gminną Spółdzielnię i oczywiście Urząd Gminy. Poza występami w różnych rozgrywkach ligowych, uczestniczyli także na różnych szczeblach w Igrzyskach Gospodarki Żywnościowej prowadzonych przez wojewódzkie zrzeszenie LZS Wrocław.

Z początkiem lat 60-tych wybrano nowy zarząd klubu, którego prezesem został p. Sylwester Kaliński (prezesował prawie 30 lat), a członkami zarządu byli w tym okresie między innymi panowie Mirosław Burzyński, Stefan Czepielinda, Mirosław Tkaczyk, Edward Musiał, pan Krakowiak oraz wielu, wielu innych. Z początkiem lat 80 –tych w klubie została już tylko sekcja piłki nożnej seniorów i juniorów, która uczestniczyła w rozgrywkach prowadzonych przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej we Wrocławiu.

Sporym sukcesem był awans drużyny seniorów w roku 1983 do klasy Okręgowej, w której grała przez 4 sezony. W międzyczasie klub przeniósł się na nowo wybudowane boisko w parku. Boisko to z czasem zmieniło się w prawdziwy obiekt sportowy, powstała bieżnia oraz trybuny, na około 1000 osób, a także boczne boisko, a wszystko to budowane było w modnym w tym czasie – „czynie społecznym”, przez zawodników, działaczy i mieszkańców Kobierzyc.

W latach 90-tych klub rozwija się jak klub typowo piłkarski i zmienia nazwę na Gminny Klub Sportowy Kobierzyce. Powstają nowe grupy piłkarskie od orlika poprzez trampkarzy, juniorów, seniorów aż do Oldboi. W okresie tym dzięki wydatnej pomocy Urzędu Gminy oraz sponsorom w klubie zostali zatrudnieni bardzo dobrzy trenerzy i tworzy się pełny cykl szkoleniowy począwszy od najmłodszych adeptów piłki nożnej czyli grupy 10-cio latków. W tym czasie trenuje w klubie około 200 osób w ośmiu kategoriach wiekowych. Lata 2000-2005 to sukcesy drużyn juniorów i seniorów, które to występują w ligach Okręgowych – a jest to efekt dobrej pracy z młodzieżą w poprzednich latach.

Obecnie Klub w dalszym ciągu realizuje swoją główną misję , czyli uczestniczy w pracy z dziećmi i młodzieżą rozwijając ich umiejętności piłkarskie. Praca odbywa się w siedmiu kategoriach wiekowych: żak, orlik, młodzik, trampkarz, junior, senior i oldboj. Zawodnicy biorą udział w rozgrywkach piłkarskich w różnych grupach i ligach rozgrywkowych. W roku 2005 drużyna seniorów zdobyła awans do IV ligi, która swoim zasięgiem obejmuje całe Województwo Dolnośląskie. Drużyna uczestniczy w rozgrywkach IV ligi nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, zajmując stabilne miejsce w środku tabeli. Nasze działania na rzecz rozwoju piłki nożnej wspierają różne organizacje. Głównym Partnerem naszego Stowarzyszenia jest Urząd Gminy Kobierzyce, natomiast Partnerem Organizacyjnym jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach. Od początku rundy wiosennej sezonu 2011/2012r. nazwa naszego Klubu uległa zmianie na - STK GKS Kobierzyce za sprawą podpisania umowy sponsorskiej, która ma charakter długofalowy, z Wrocławską spółką STK S.A.. Spółka zajmuje się specjalistycznym transportem kolejowym i od wiosny 2012r. jest naszym Sponsorem Strategicznym i Tytularnym.

W tym roku ponownie zgłoszona do rozgrywek została drużyna rezerw, która występować będzie we Wrocławskiej Klasie-B, gdzie będą mogli ogrywać się na poziomie seniorskim nasi zdolni wychowankowie przygotowywani do gry w pierwszej drużynie. Juniorzy starsi grający we Wrocławskiej Lidze Okręgowej w każdym sezonie walczą o miejsce w czołówce tabeli. Ponadto w klubie funkcjonują również drużyny najmłodszych adeptów piłkarskich: żak, orlik, trampkarz, junior młodszy oraz liczna grupa Oldbojów związanych z naszym Stowarzyszeniem, która występuje obecnie w II-giej lidze wrocławskiej Oldbojów.

Źródło: Mapa Aktywności Lokalnej Organizacji Pozarządowych, Urząd Gminy Kobierzyce.